פסיכוטראומה

  פסיכוטראומה

  טראומה נפשית
  בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות לכך שאנשים הנחשפים לאירועים כגון פיגועי טרור, תאונות דרכים או תקיפות מיניות עלולים להיפגע לא רק בגופם, אלא גם בנפשם. המונח "טראומה נפשית" מתאר מצב שבו האדם חווה אירוע קשה שפגע גם בנפשו.

   

  כשהדברים יוצאים משליטה  
  בדרך כלל האירוע הטראומטי הוא בלתי צפוי ובלתי נשלט. לעתים קרובות הוא מנפץ את תחושת הביטחון שלנו ומותיר אותנו פגיעים ונסערים.  לא תמיד האדם הפגוע באירוע מעורב בו במישרין; לפעמים הידיעה בדבר מותו של מישהו קרוב אלינו, או פשוט צפייה בטלוויזיה בדיווח גרפי מזירת פיגוע עלולות להיות טראומטיות.

   

  מהי הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD)
  האירוע הטראומטי ממשיך להיות במודעות שלנו זמן-מה. בדרך כלל,רוב האנשים מצליחים לעבד את האירוע ולחזור לתפקוד תקין בעזרת בני משפחה וחברים. עם זאת, ישנם אנשים הסובלים מתסמינים של דחק פוסט-טראומטי לאורך זמן, אשר יפתחו הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD).

  הסימפטומים המאפיינים PTSD ניתנים לחלוקה לשלוש קטגוריות עיקריות:

  • חוויה חוזרת: זיכרונות פולשניים של הטראומה, סיוטי לילה תכופים ותחושה מתמדת שהאדם נתקע באמצע אירוע טראומטי.
  • הימנעות: הימנעות ממחשבות, אנשים ופעילויות הקשורים לטראומה. נפגעי טראומה עשויים גם להרגיש מנוכרים ולאבד עניין בסביבתם.
  • עוררות יתר: תחושה מתמדת של ערנות, בעיות שינה ותגובה מוגברת לרעשים חזקים ותנועות פתאומיות.

   יש תרופה!
  רוב האנשים שנחשפו לאירוע טראומטי מתאוששים כעבור כמה חודשים, ללא צורך בעזרה מקצועית. המוח, כמו הגוף, יודע להתגבר על פציעות. עם זאת, מקצתם עשויים להפיק תועלת מעזרה מקצועית. למרבה המזל, ישנם טיפולים פסיכולוגיים קצרי טווח יעילים. טיפולים אלו שואפים לעזור לאנשים לחזור לשגרת חייהם שקדמה לטראומה.

   

  מטיבהמרכז הישראלי לטיפול בפסיכוטראומה של המרכז הרפואי הרצוג

  נותן מענה לאוכלוסייה הולכת וגדלה של נפגעי פסיכוטראומה בישראל. לפי הערכות, כ-9% מהישראלים סובלים מפגיעה בתפקוד בעקבות הפרעה פוסט-טראומטית (PTSD)–שיעור גבוה פי שלושה משיעור הסובלים מ-PTSD במדינות מערביות אחרות.

   

  במהלך השנים רכש המרכז ניסיון רב בתמיכה בנפגעי טראומה בארץ ובעולם, וכיום הוא בעל מוניטין עולמי בתחום המחקר, ההכשרה והטיפול בטראומה. המרכז פעל, בין היתר, בהאיטי–לאחר רעידת האדמה; בסרילנקה – לאחר אסון הצונמי; ובדרום ארצות הברית לאחר הוריקן קתרינה.

   

  עבור לתוכן העמוד