ריפוי בעיסוק

ריפוי בעיסוק

הריפוי בעיסוק (Occupational therapy) הנו מקצוע טיפולי- שיקומי- חינוכי, שמטרתו לספק לאדם כלים ומיומנויות שיאפשרו לו להתמודד עם דרישות החיים. המקצוע מתמקד במגוון העיסוקים המבוצעים על ידי בני אדם בכל הגילאים שחשובים לתפקודם לתחושת השתייכותם החברתית ולרווחתם.

 

המרפאים בעיסוק שואפים להביא את המטופל לכדי תפקוד עצמאי מקסימלי בכל תחומי החיים או למנוע הידרדרות - הכל כהכנה לחזרתו הביתה. תכנית ההתערבות נבנית באופן אישי עבור כל מטופל תוך מעורבותו המלאה ועשויה להשתנות במהלך תקופת האשפוז.

צוות המרפאים בעיסוק במרכז הרפואי הרצוג מעניק טיפול לכלל המאושפזים במחלקות השונות.

 

צוות

 

צוות המרפאים בעיסוק מונה 11 מטפלים בעלי תואר ראשון בריפוי בעיסוק ורישיון ממשרד הבריאות. הצוות הנו מקצועי ומיומן. לשם שמירה על רמת מקצועיות גבוהה הצוות רוכש ידע רב במהלך עבודתו היומיומית, בהשתלמויות וימי עיון.

יחידת הריפוי בעיסוק משמשת כמרכז הדרכה קליני עבור סטודנטים לריפוי בעיסוק הלומדים באוניברסיטאות ובמכללות השונות בארץ.

 

מכון הריפוי בעיסוק

הטיפולים מתבצעים במכון לריפוי בעיסוק וכן במחלקות השונות.

במכון מגוון רחב של אמצעי טיפול המיועדים לתרגול מוטורי, קוגניטיבי, תחושתי ותפקודי. בנוסף קיימים אזורים ייעודים לתרגול תפקודי המדמים סביבה ביתית טבעית כמו שירותים, חדר אמבטיה, מטבח טיפולי, עציצים לגינון וכו'.

 

לטובת המטופלים קיים חדר "סנוזלן"- המהווה סביבה רב חושית מותאמת. עבור מטופלים עם קשיי ניידות קיים "סנוזלן" נייד. מחקרים מצביעים כי שימוש אפקטיבי בסביבה זו, בתיווך מטפל מוסמך, עשוי לשפר את מצב הרוח והעוררות, להגביר עניין בסביבה ולהפחית כאבים. שימוש בחדר זה מותאם למטופלים הסובלים מדמנציה, הפרעות מצב רוח, ירידה תחושתית ועוד. טיפולים נעשים באופן פרטני וקבוצתי.

 

למכון ניתן להגיע בכל שעות העבודה לתרגול עצמאי, לאחר הדרכה והכוונה של איש צוות.


תעסוקה

הפרעות בתקשורת

במסגרת שירותי הריפוי בעיסוק במרכז הרפואי, פועל צוות המונה שלוש מדריכות תעסוקה העובדות בכפוף למרפא בעיסוק ובהנחייתו.

מדריכת התעסוקה מעבירה מגוון פעילויות במחלקות השונות, במטרה למצות את יכולותיו של כל מטופל ולשפר את איכות חייו ורווחתו. מדריכת התעסוקה מספקת גרייה מכוונת ומותאמת עבור המטופלים במסגרת פרטנית או קבוצתית.

מדריכות התעסוקה, בוגרות קורס הכשרה למדריכות תעסוקה, רכשו ידע על תהליכי הזדקנות, שינויים בגיל המבוגר, התמודדות עם אובדן ועם מוגבלות, התאמת פעילויות לצרכי הקשיש וטכניקות שונות.

פעילויות צוות התעסוקה מגוונות וכוללות ציור, מוזיקה, תנועה, אקטואליה, עבודות יד, משחקים, אפייה ועוד.

עבור לתוכן העמוד