הצעה להקמת מרכז לטיפול במתבגר החרדי הסובל מבעיות התנהגות

בקרב הקהילות האורתודוקסיות והחרדיות בצפון-אמריקה ובישראל, הולכת ומתבהרת העובדה שמתבגרים חברי קהילות אלו סובלים מאותו מגוון רחב של בעיות פסיכיאטריות שממנו סובלים מתבגרים בקהילה הלא-אורתודוקסית.בעיות אלו נעות בין הפרעות אכילה נפוצות כגון אנורקסיה ובולמיה לסכיזופרניה והפרעות אובססיביות כפייתיות. עד לאחרונה טרחו חברי הקהילה להסתיר את הבעיות האלה ולהותירן חבויות בקרבם, בשילוב הכחשה כי ישנה בעיה כלשהי. ואולם בשל העלייה הדרמטית במספר הילדים מבתים דתיים הסובלים מהפרעות אלו, התעורר צורך דחוף לפתוח מרכזים רפואיים לטיפול בילדים הסובלים מבעיות התנהגות בסביבה אורתודוקסית-דתית.

משרד הבריאות וארגון עזר מציון, הארגון החרדי לעזרה עצמית, פנו למרכז הרפואי הרצוג  על מנת לבנות יחידה בת 36 מיטות עבור בני נוער חרדים ודתיים הסובלים מהפרעות פסיכיאטריות ופסיכולוגיות. תכנית זו מחייבת בניית בניין חדש לגמרי על שטח המרכז הרפואי.  מדובר בבניין בן שתי קומות,הכולל חדרי חולים וכיתות, במבנה שיפריד בין בנים לבנות בכל עת. זמן הטיפול המשוער הוא בין 6–12 חודשים; לכן חשוב שהילדים שישהו במחלקות יקבלו חינוך נאות בעודם מנותקים ממערכת החינוך שלהם.

נוסף על משרד הבריאות מעורבים בתכנון המרכז הזה משרד החינוך ומשרד הדתות. כיום, אין בישראל מסגרת מאורגנת על בסיס רפואי מקצועי שיכולה להתמודד עם טיפול פסיכיאטרי ופסיכולוגי לבני נוער חרדים. העובדה שארגון עזר מציון מעורב בתכנון המרכז והקמתו מצביעה על מידת התמיכה בפרויקט מצד הפוסקים הרבניים.

המרכז מתוכנן לקום בירושלים, אך הוא ישמש ילדים מכל רחבי הארץ, וישנה אף אפשרות של הבאת ילדים חרדים מחו"ל  לאשפוז במרכז על בסיס מקום פנוי.

טווח הגילאים של הילדים שיטופלו במרכז הוא 14–20. הילדים ילמדו בתכנית לימודים מלאה המופעלת בישיבות התיכוניות, המותאמת ליכולותיהם. ואולם מאחר שלא ניתן לצפות מהם להצליח בלימודים בישיבה או בסביבת כולל לטווח ארוך, הם יקבלו הכשרה מקצועית במגוון עבודות יצרניות כגון נגרות, ליטוש יהלומים או תפירה. מטרת המרכז היא לטפל בבעיה הרפואית שבגינה הגיעו למרכז, ולשחרר אותם כאזרחים יצרניים יותר ממה שהיו עם היכנסם אליו.

תהליך קבלת הילדים לטיפול בתכנית זו ייעשה על פי קריטריונים ברורים שייקבעו על ידי ועדה מקצועית. מאחר שמדובר בתכנית הרצה (פיילוט), בעתיד היא תוכל להיות משוכפלת ברחבי הארץ וגם בצפון-אמריקה.


עבור לתוכן העמוד