פצעי לחץ

  פצעי לחץ

  המחלקה הפנימית גריאטרית ג' (סיעוד מורכב) מפעילה יחידה מיוחדת המתמחה בטיפול בפצעי לחץ וערוכה לתת מענה מיידי. הצוות גם מייעץ ופועל כדי למנוע את היווצרותם של פצעי לחץ בכל המחלקות במרכז הרפואי הרצוג. יחידה זו מטפלת בחולים מכל רחבי הארץ, בשיעור הצלחה גבוה מאוד.

  פצעי לחץ מהווים בעיה בריאותית חמורה לקשישים המרותקים למיטתם, הן בבתי חולים כלליים, הן במתקנים סיעודיים והן בטיפול ביתי. העלייה בתוחלת החיים והתפתחות הטכנולוגיה הרפואית אפשרו לבצע ניתוחים והליכים פולשניים אחרים בחולים בגיל המבוגר, והובילו להכפלת השכיחות של פצעי לחץ, הן בשל הארכת תוחלת החיים והן בשל הפגיעות המוגברת של המטופלים, הנתונים בסכנה להיווצרות פצעי לחץ. פגיעות זו נובעת מהשילוב של מחלות פתולוגיות מרובות בקרב קשישים והתהליכים הפיזיולוגיים הנורמטיביים של ההזדקנות.
  פצע לחץ מוגדר כנזק לשלמות העור, שנובע מאיסכמיה ונמק ברקמות הבסיסיות עקב המשך הלחץ על הרקמות.
  פצעי לחץ הם ביטוי למצבים רפואיים קשים, ומכאן שלא מדובר רק בטיפול בפצעי הלחץ עצמם, אלא גם בהתייחסות כוללת לתנאים הבסיסיים של החולה, שמצבו הרפואי מורכב.

  היחידה המקצועית לטיפול בפצעי לחץ, הפועלת במסגרת המחלקה לטיפול סיעודי מורכב, היא יחידה מסוגה בארץ, וחולים מכל רחבי הארץ מאושפזים בה. המחלקה צברה ניסיון רב בטיפול מוצלח בפצעי לחץ, ובין היתר נערך בה ניסוי חדשני המבוסס על גירוי חשמלי של האזור הפגוע.

  חולים מופנים ליחידה לטיפול בפצעי לחץ ממתקנים רפואיים ברחבי הארץ, ובדרך כלל הטיפול בהם ממומן על ידי קופות החולים הגדולות.

  עם הגעתו לאשפוז, המטופל נבדק בדיקה מקיפה על ידי הצוות הרב-תחומי של היחידה, הכולל רופאים גריאטריים, אחיות מיומנות, מרפא בעיסוק, דיאטנית, קלינאית תקשורת ועובדת סוציאלית. בסיום הבדיקה הצוות מציע תכנית טיפול וממשיך לעקוב אחר התקדמותה.

  היחידה לטיפול בפצעי לחץ אינה פועלת כיחידה נפרדת בתוך המרכז הרפואי הרצוג וייחודה וחשיבותה טמונים בגישה טיפולית גריאטרית מקיפה. גישה זו מחייבת ארגון מחדש של טיפול שאינו מוגבל לטיפול מקומי בלבד, אלא מכסה את כלל המחלות והנכויות המלוות את תהליך ההזדקנות.

  למידע על:

  המחלקה הפנימית גריאטרית ג' (סיעוד מורכב)

  עבור לתוכן העמוד