שימוש בסנוזלן במחלקות המרכז הרפואי הרצוג

לדף תרומות לחץ כאן

סנוזלן היא שיטת ריפוי הולנדית באמצעותה מקבל החולה מגוון גירויים חזותיים שמיעתיים ותחושתיים באופן מבוקר ומותאם אישית.

 

במרכז הרפואי הרצוג עושים שימוש בשיטת ריפוי זו באמצעות חדר סנוזלן ועגלת סנוזלן ניידת.

 

חדר הסנוזלן

חדר הסנוזלן מיועד למטופלים ניידים מהמחלקות הפסיכיאטריות, השיקום והסיעוד מורכב, המאופיינים באי-שקט, הפרעות אישיות, דיכאון, חשדנות ומטופלים שאינם וורבליים ו/או ירודים קוגנטיבית.

לחשיפה לגרייה רב-חושית המבוקרת, השפעה לטווח ארוך על הפחתת התנהגות אלימה והפיכתה להתנהגות מסתגלת ומתונה יותר, ומסייעת לוויסות רגשי ושליטה בגירויים. מחקרים מראים שטיפול בשיטה זו, משפר את התפקוד הפיסי, את יכולת התקשורת של המאושפז ומסיח דעתו מכאב.

 

הגרייה הרב-חושית בחדר הסנוזלן כוללת מגוון אורות, מוסיקה, ריחות וגריות תחושתיות. העבודה הינה פרטנית עם דגש על מתן אפשרות למטופל לבחור בסוג ובמשך הגירוי. גירוי חושי מהווה חלק מטיפול עם כל מאושפז ובמיוחד עם מטופלים שכבר לא ניתן לעבוד איתם על תפקודי יומיום.

 

סנוזלן נייד

בעזרת הסנוזלן הנייד, יכול גם מאושפז המרותק למיטה והסובל מחסך בגירויים, לקבל טיפול זה. השירות לריפוי בעיסוק עושה שימוש בסנוזלן הנייד באגף שיקום, באגף מחלות חריפות, באגף מחלות ממושכות ובאגף הנשמה.

 

במחלקה להנשמה ילדים ומתבגרים נעשה שימוש רב בעגלת סנוזלן ניידת ע"י צוות שירותי הריפוי בעיסוק וצוות ביה"ס לחינוך מיוחד שבמחלקה. הסנוזלן הנייד מובא לחדרי הילדים עפ"י תכנית חינוכית-טיפולית קבועה, לטיפול פרטני או קבוצתי. ניתן להדליק גירוי אחד או שילוב של מס' סוגי גרייה ובכך להתאים את הטיפול לצרכי הילד. ניתן גם לחבר לסנוזלן מתגי הפעלה בעלי כבלי חשמל ארוכים ובכך להנגיש את המתגים לילדים במיטותיהם ולאפשר להם השתתפות אקטיבית בהתאם לרצונם. השליטה על הפעילות היא בעלת חשיבות רבה לילדים שאין באפשרותם לשלוט על מרכיבים רבים בחייהם היומיומיים. הסנוזלן המופעל בחדר חשוך, משרה אווירה נינוחה ושלווה ומסייע לרוגע ולוויסות רגשי עבור הילדים והוריהם. במעקב שנערך במהלך הטיפול בסנוסלן במחלקת ילדים, נמצא אצל המטופלים דופק סדיר, ירידה בצורך במתן suction ורוגע כללי.

עבור לתוכן העמוד