מערכת מחוללי חמצן

כמרכז רפואי מוביל בתחום ההנשמה, נושא אספקת החמצן לחולים הוא בעל משקל וחשיבות ראשון במעלה. לא זו בלבד שיש חובה לספק באופן סדיר וללא הפסקה חמצן לכל חולה וחולה, אלא שיש גם צורך חיוני ברזרבה מתאימה למצבי חירום, על מנת שיתאפשר  להמשיך ולספק חמצן גם בעת מלחמה ובמצבי מזג אויר קיצון, כגון שלג כבד, הסוגר את הכבישים באזור.

לאור הצרכים הייחודיים, יזם המרכז לפני מספר שנים ובצעד חלוצי, הפקה עצמאית של צרכי החמצן של כל בית החולים. בזה הפך המרכז הרפואי הרצוג לראשון בבתי החולים בארץ ומהראשונים בעולם! לאמץ טכנולוגיה חדישה זאת ולהפיק לבד את כל צרכי החמצן במלואן.

מה זה מחולל חמצן?
מחולל חמצן זו מערכת השואבת אויר מהסביבה, ואז מפרידה את החנקן ועוד גזים אחרים מהאויר. הגז שנותר – הוא כמעט כולו חמצן נקי. את זה ניתן להזרים לחולים ולמכונות ההנשמה.

לשיטה זאת שני יתרונות חשובים. האחד: המערכת עובדת 24/7 ללא תלות באספקת מכליות חמצן מבחוץ. השני: אינה תלויה בשום גורם חיצוני, כך שגם בעת מלחמה או בתנאי מזג אויר קשים שבהם הכבישים סגורים – אין חשש להפסקות באספקת החמצן. בנוסף, היא גם חסכונית יותר, כי אין בזבוז. מייצרים – רק מה שנדרש.

מאחר והמערכת תלויה רק בחשמל, קל מאוד יחסית, לבנות מערכת גיבוי של גנרטורים, כך שגם בעת הפסקות חשמל, ממשיכה המערכת לעבוד. יש כמובן, מערכות גיבוי נוספות.

מודל זה הוכיח את עצמו באירועים ביטחוניים וטבעיים כאחד, ועל כן היא נבחן ומועתק על ידי בתי חולים אחרים בארץ ובעולם.
גם במגיפת הקורונה, מערכת מחוללי החמצן הוכיחה את העצמה, היות שאיפשרה שדרוג מיידי של אספקת החמצן, עת נפתחה במרכז הרפואי יחידת קורונה מהגדולות בארץ, עבור חולים בעיקר בני הגיל השלישי.