סטודנטים לרפואה, סיעוד ומקצועות הבריאות

הדרכה אגף הסיעוד

תכנית ההכשרה של אגף הסיעוד מתבססת על נהלי משרד הבריאות, מנהל הסיעוד ועל צרכי השטח.
המרכז הרפואי הוא שדה קליני עבור מגוון רחב של התנסויות- סיעוד המבוגר, סיעוד כירורגי, ילדים מונשמים ופסיכיאטריה.
השדה הקליני של מחלקות המרכז הרפואי פתוח בפני בתי ספר רבים – שערי צדק, מכון טל, מכון לב, מכון אופק, אוניברסיטת אריאל, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת רמת גן וכו’
השדה הקליני לבוגרי על בסיסי לבתי ספר ברזילאי, קפלן, שערי צדק והדסה
המרכז הרפואי מקיים זו פעם שניה קורס על בסיסי הגריאטריה בשיתוף פעולה עם בית הספר לסיעוד שערי צדק. בכל קורס משתתפים כ-35 אחים ואחיות עובדים בית החולים.
הנהלת הסיעוד מקיימת קורסים תוך-מוסדיים לפיתוח המקצועי של צוות הסיעוד.
קורס החולה המונשם- 30 שעות
קורס פצעים- 30 שעות
קורס טיפול פליאטיבי- 30 שעות
קורס מניעת זיהומים- 30 שעות
הקורסים מיועדים לאחיות ולאחים של המרכז הרפואי ושל מוסדות שונים באזור ירושלים ומחוצה לה.
קורסים להכשרת סייעות מאומנות- הנהלת הסיעוד מכשירה את כל כוחות העזר בקורס של 120 שעות בהתאם להנחיות מנהל הסיעוד.

הדרכה ביחידת ריפוי בעיסוק

התנסות קלינית בריפוי בעיסוק נעשית במספר מחלקות: מונשמים, סיעוד מורכב, שיקום ופסיכיאטריה. הסטודנטים נחשפים לגישות ואמצעי טיפול שמקדמים את המטופל ומאפשרים לו לבצע פעולות שחשובות עבורו.
הסטודנטים מתנסים במגוון תפקידים: הערכות תפקודיות, הערכות קוגניטיביות , כתיבת תכניות טיפול במטרה לאתר את הקשיים של המטופל ולקדם את תפקודו, הכרת האסטרטגיות להתמודדות עם הקשיים, התאמת סדי מנוחה, ושימוש במכשור לצורך שיפור טווחי תנועה וכוח בידיים. כל זאת כדי שהמטופל יוכל ככל הניתן לחזור להיות עצמאי.

הדרכה ביחידת השירות הסוציאלי

כל עובד סוציאלי חדש מקבל הדרכה פרטנית, ממנהלת השירות ולחילופין מעו”ס בכירה בתחום. הוא גם מקבל הדרכה קבוצתית, פעמיים בחודש ממדריכה חיצונית. 

בנוסף לכך, הצוות משתתף בהשתלמויות וקורסים להעשרת הידע המקצועי שלו. כמו כן, השירות הסוציאלי של המרכז הרפואי מעביר הדרכות והרצאות לכלל הצוותים בנושאים סוציאליים שונים, גם במסגרת קורסים תוך וחוץ-מוסדיים ופועל לפיתוח ימי עיון מקצועיים.

הדרכה ביחידת התזונה

היחידה לתזונה מכשירה כל שנה סטאג’רים/יות לתזונה בתחום השיקום. 

ההכשרה נמשכת חודש. במהלכה הסטודנטיות והסטודנטים נחשפים ומתנסים בטיפול תזונתי שיקומי תוך שימוש במכשור רפואי מתקדם להערכה תזונתית, מגוון של מקרמיםמרקמים לפי IDDSI והעשרות תזונתיות ייחודיות להתערבות תזונתית ועבודה משותפת בצוות רב-מקצועי.

הדרכה ביחידת תרפיסטים נשימתיים

תחום ההדרכה הינו חלק בלתי נפרד מתפקיד הצוות הנשימתי במרכז הרפואי.
היחידה מעבירה הדרכות פנימיות וחיצוניות בנושאי הנשמה וטיפול בחולה המונשם לרופאים, צוותים סיעודיים, וצוותי מקצועות בריאות שונים.
הרצאות והכשרות לסטודנטים מועברות בקורסים, במרכזי הדרכה, בבתי ספר לסיעוד ובתי ספר להנדסאי מכשור רפואי.
בנוסף, הצוות הנשימתי מכשיר סטודנטים להנדסאי מכשור רפואי כחלק מהתמתחותם בתחום ההנשמה.

הדרכה ביחידת פיזיותרפיה

יחידת הפיזיותרפיה במרכז הרפואי הרצוג משמשת כמרכז הדרכה קליני עבור סטודנטים לפיזיותרפיה מהאוניברסיטאות השונות בארץ בתחומי השיקום, האורתופדיה והפיזיותרפיה הנשימתית. ההדרכה מתבצעת על ידי פיזיותרפיסטים בוגרי קורס מדריכים קליניים.
בנוסף שירותי הפיזיותרפיה אחראים גם על הדרכת הצוות המטפל בשמירה על הבטיחות שלהם ושל המטופלים, ועל הדרכת המשפחות לגבי יקיריהם.