מרפאת ילדים ונוער

המרפאה לבריאות הנפש של מרכז הרפואי “הרצוג” משרתת מידי חודש אלפי מטופלים, ונותנת מענה איכותי למגוון בעיות בתחום בריאות הנפש. המרפאה היא ציבורית, והטיפול בה, לכל קבוצות הגיל, ניתן בכפוף להתחייבות מקופות החולים, תוך זמינות גבוהה יחסית, וללא זמני המתנה ממושכים.

תחומי ההתמחות של המרפאה לבריאות הנפש במרכז הרפואי הרצוג

במרפאה פועל צוות רב-מקצועי מסור, אדיב ומקצועי, שכולל מטפלים מתחומים שונים של בריאות הנפש – פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים קליניים, מדריכים, מומחים ומתמחים, סטודנטים למקצועות הטיפול, ואף צוות סיעודי. עבודה בצוות רב-תחומי שכזה, מאפשרת מענה למגוון מצבים וטיפול יעיל, גם במקרים מורכבים, כמו: מצבי פסיכוזה, הפרעות במצב הרוח, דיכאון, חרדה ומשברי חיים.

האוריינטציה הטיפולית היא פסיכו-דינמית ומערכתית, בשילוב גישה רפואית. האתגר הוא לשלב בין העבודה בחדר הטיפול, לבין מציאות החיים בבית ובקהילה, בשל כך, מסתכלים במרפאה על כלל המטופלים בראייה מערכתית נרחבת, והעבודה הטיפולית נעשית בשיתוף פעולה עם גורמי חינוך, רווחה ומסגרות אחרות בקהילה, שיש ביכולתן לסייע למטופל ולמשפחתו.  

במרפאה פועלים, במקביל, ארבעה צוותים טיפוליים:

  • צוות ילדים ונוער
  • צוות צעירים (18-25)
  • צוות מבוגרים (גילאי 25-60) 
  • צוות פסיכוגריאטריה

הטיפול בילדים ובנוער (גילאי 6-18)

מרבית הטיפולים במרפאה ניתנים בגישה פסיכו-דינמית, בין אם בפסיכותרפיה, או בעזרת טיפול במשחק, בליווי הדרכה או טיפול הורי. הגישה הטיפולית היא מרחיבה. כלומר, נוסף לטיפול בילדים ובנוער, מתבצע גם טיפול במשפחות, תוך שיתוף פעולה עם בתי הספר וגורמי קהילה נוספים. כמו כן, הטיפול משלב רב-תחומיות (פסיכולוגיה, פסיכו-סוציאלי ופסיכיאטריה), והביטוי הוא בטיפולים משותפים, בהתייעצויות ובישיבות עבודה צוותיות.

הטיפול בילדים ובבני הנוער (ובהוריהם), נותן מענה למגוון רחב של פניות: קשיים רגשיים והתנהגותיים, חרדות וקשיי הסתגלות, טראומות, קשיי קשב וריכוז, פסיכו-פתולוגיות של ילדים ומצבי חיים מאתגרים, שמצריכים התמודדות מיוחדת.

הטיפול מותאם אישית לילדים ונוער ומשפחותיהם, ומתבצע, בין היתר, בדרכים אלו:

  • אבחון פסיכו-דיאגנוסטי (כחלק ממענה טיפולי רחב יותר בלבד)
  • טיפול בהורות / הדרכת הורים
  • התערבויות פסיכו-סוציאליות ומתן ייעוץ והדרכה, במצבים שמצריכים התערבות רב מערכתית
  • קבוצות טיפוליות להורים ולילדים
  • חונכות טיפולית, הניתנת על ידי סטודנטים בבית הילד.ה

כיצד פונים למרפאה?

ילדים ובני נוער במצוקה נפשית, או במצב משבר, מוזמנים להתייעצות במרפאה ולטיפול.

בשלב ראשון, יש לבקש הפניה מרופא המשפחה ולהשיג התחייבות מקופת החולים, לצורך ביצוע הערכה ראשונית במרפאה.

בכל שבוע מתקיימים במרפאה ימי קבלה עבור פונים חדשים. עם קבלת ההתחייבות מקופת החולים במזכירות המרפאה, יוצא זימון לפגישת היכרות (אינטייק), ובהמשך – בונה הצוות הרב-תחומי תוכנית טיפול מותאמת לצרכיו הייחודיים של כל פונה. 

 

מנהלת המרפאה

ד”ר מירי ורד

עו”ס

מנהלת רפואית

ד”ר בתיה ליכטנברג פרידמן

פסיכיאטרית

ראש צוות ילדים

גולן הדר

פסיכולוג קליני ומדריך

טלפון במרפאה

פקס

02-5377401

דוא”ל מרפאה

דוא”ל צוות ילדים

מיקום

קומה 1-, בניין המרפאות

שעות הקבלה במרפאה 

ימים א’-ה’ – בין השעות : 08:00- 16:00.

מענה טלפוני: 

ימים א’-ה’ – בין השעות 07:30-16:00