אגף גריאטריה  – סיעוד מורכב

המחלקה לסיעוד מורכב במרכז הרפואי הרצוג היא מסגרת אשפוזית המטפלת בחולים שמוגדרים כסיעודיים מבחינת רמת תפקודם ובנוסף, זקוקים לטיפול רפואי רצוף ולניטור קבוע על ידי צוות עם מיומנויות מקצועיות גבוהות. למחלקה מגיעים לרוב לאחר אשפוז במחלקה פנימית או גריאטרית בבית חולים כללי, אם כי יש גם מקרים של הגעה מהבית, או ממסגרת אשפוזית של בית אבות, על רקע מצב רפואי שהחמיר.

התכנית הטיפולית כוללת: מענה רפואי, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה, ריפוי בדיבור ושירות דיאטנית. במחלקה קיים מענה סיעודי לכל מטופל ומטופלת בהתנהלות היומיום (רחצה, הלבשה, היגיינה, סיוע בשינוע לחדר האוכל ולמקומות אחרים ועוד), וכן ליווי רוחני ותמיכת עובדות סוציאליות (הן תמיכה במטופלי המחלקה והן במשפחות).
במהלך האשפוז, ניכר מאמץ לאפשר למטופלים לעסוק בפעילויות פנאי כגון: קריאת עיתונים, משחקי קופסה, בישול, גינון והשקיית עציצים וטיפול באקווריום. 

מיהם המטופלים במחלקה?

מטופלי המחלקה הגריאטרית לסיעוד מורכב סובלים ממצבים רפואיים הכוללים בין היתר:  

  • מחלות כליות מתקדמות עם צורך בדיאליזה. קיים במחלקה יעוץ רפואי של נפרולוג ומעקב רפואי וסיעודי במשך היום. 
  • מחלות ממאירות הדורשות טיפול אקטיבי, לרבות: ערויי דם, ניקוזים פלאורליים, מתן תרופות דרך הוריד, כמותרפיה, רדיותרפיה; וכן מטופלים סיעודיים במצב מורכב ובלתי יציב רפואי הזקוקים לטיפול רפואי פעיל. המטופלים מקבלים טיפול לפי מצבם הרפואי והנפשי.בעיות נשימה הכוללות פיום קנה (טרכיאוסטומיה)או מטופלים הזקוקים לשאיבת הפרשות מדרכי הנשימה (סקשנים) תכופים. כמו כן, מטופלים שזקוקים להנשמה חוץ גופנית מסוג BIPAP
  • פצעי לחץ עמוקים המוגדרים בספרות כדרגה 3 או 4. 

גישת הטיפול במחלקה לסיעוד מורכב 

גישת היסוד במחלקה לסיעוד מורכב היא: שעבור הדיירים במקום, המטופלים המאושפזים בה, זהו בית לכל דבר וענין. הגישה הטיפולית במחלקה תומכת ופליאטיבית. מטרתה לשפר את איכות חיי המטופלים,  המתמודדים עם מחלות חשוכות מרפא, על ידי מניעה והקלה על סבל, באמצעות מיפוי  הסימטומים וטיפול בכאב ובבעיות אחרות: גופניות, נפשיות ורוחניות.
כל מטופל ומטופלת מקבלים מענה מלא: שירותי רפואה, סיעוד, עבודה סוציאלית, תעסוקה, ליווי רוחני וטיפול שיקומי מותאם, ברוח של הכלה ואמפטיה. הגישה הטיפולית היא 

הצוות הרב־תחומי מתכנס בקביעות לדיון במצב כל מטופל ומטופלת במחלקה ולקבלת החלטות על תכניות הטיפול. 

 

מאחר והשהות במחלקה היא לטווח ארוך, ישנה השקעה בתנאים הפיזיים. המחלקה ממוקמת בבנין אשפוז חדיש ע”ש סמסון, שנבנה בשנים האחרונות בסטנדרט בנייה גבוה. חדרי האשפוז מיועדים ברובם לשני מטופלים ומצויידים בחמצן ובטכנולוגיות רפואיות מתקדמות, כולל במיטות מתכוננות (היעילים למניעה או לטיפול בפצעי לחץ). הנוף הניבט מהמחלקה משקיף ליער ירושלים ולשכונת הר נוף. 

מנהל/ת המחלקה 

 ד”ר תניה וינצ’סטר בר

אחות אחראית

איבון מבייד

עובדת סוציאלית

חנה גרשון ואודליה בן גירה

מלווה רוחנית

רחל ברד”ח

טלפון במחלקה

מיקום

בניין סמסון קומה 3

מועדי ביקור

ימים א’-ו’ – בין השעות 08:30-20:30
שבת וחג – 08:30-21:30