אגף הנשמה מתבגרים

המחלקה להנשמה כרונית ושיקום נשימתי של מתבגרים היא חלק מאגף ההנשמה של המרכז הרפואי הרצוג, שהוא הגדול בישראל ומהבולטים בעולם.
הקמתה התאפשרה בזכות המומחיות, שהתפתחה בהרצוג, בתחום הטיפול הנשימתי במבוגרים.

במחלקה מטופלים  מתבגרים מגיל 14 ועד לגיל 25, בני כל הדתות והמגזרים. הם מגיעים להרצוג מיחידות טיפול נמרץ ילדים בבתי חולים אחרים, עקב מחלות נוירולוגיות / גנטיות, או התמודדות עם פגיעה מוחית חמורה והזדקקות לתמיכה נשימתית מתמשכת.

הרקע הרפואי למצבים כאלו הוא לעיתים אירוע של תשניק סב-לידתי (Perinatal Asphyxia) שגורם לחוסר באספקת חמצן למוח, לעיתים, מדובר במחלות מולדות (גנטיות, מטבוליות, מומים מוחיים מולדים), ולעיתים הרקע הוא: תאונות, או זיהומים, שגרמו לפגיעה חמורה. 

חלק מהמתבגרים במחלקה מאושפזים בה כבר שנים רבות מאז ינקותם. האתגר היומיומי והמתמשך של צוות המחלקה המסור והמיומן הוא לאפשר להם איכות חיים פיזית ונפשית מירבית, חרף מצבם הרפואי.
המשימות המובילות של הצוותים הרפואיים הן: מתן איכות – לחיים של המטופלים ושיפוררווחתם, יחד עם תמיכה וליווי של בני משפחתיהם. 

גישת הטיפול היא הוליסטית, רב-תחומית, ומקיפה דיסיפלינות שונות: טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, תרפיה נשימתית, עבודה סוציאלית ושירותי תזונה. לרשות המטופלים במחלקה עומדים יועצים רפואיים, המתמחים במחלות זיהומיות, בכירורגייה, באורתופדיה, ברפואת אף אוזן וגרון, בנוירולוגייה ובמחלות עור. 

החדרים במחלקה מאובזרים בציוד רפואי חדשני המותאם למונשמים בהנשמה ממושכת, לרבות: מכונות הנשמה, מאיידים, מוניטורים לניטור החמצן ו-co2 וכד’. החדרים מרווחים, צבעוניים, מאובזרים וכוללים חלונות גדולים עם נוף, המאפשר יצירת גירוי חושי למטופלים השרויים בהכרה.

ב-13.05.2013 נחנך באגף ההנשמה בית ספר רב-שנתי לחינוך מיוחד (יסודי, חטיבת ביניים ותיכון), בפיקוח משרד החינוך. צוות בית הספר כולל מורות ומורים המתמחים בחינוך מיוחד ובטיפולים באמצעות תנועה, מוסיקה, בעלי חיים ושימוש בטקסט, במטרה  להעניק ללומדים  גרייה חושית, תנועתית וחשיבתית.

חזון בית הספר המיוחד הוא לממש את  זכותו של כל ילד ומתבגר ללמוד, להתפתח ולהביא לידי ביטוי את כוחותיו. הצוות חותר לסייע לכל מטופלי המחלקה לממש את הפוטנציאל הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי שלהם, והאמצעים לכך מגוונים, וכוללים חיפוש נקודות חוזק אצל כל תלמיד ותלמידה, יחד עם פיתוח תכניות לימוד ייחודיות  וקידום אינטראקציה עם הסביבה.

צוות מחלקת הנשמה מתבגרים

מנהלת המחלקה

 ד”ר יוליה נמסטיק

טלפון במחלקה

מיקום

בניין סמסון קומה 6

שעות הביקור במחלקה

ימים א’-ו’ – 08:30-20:30
שבת וחג – 08:30-21:30

מידע על מצב המטופלים במחלקה ניתן לקבל כל יום אחרי השעה 10:00.